Čisté okná sú aj otázkou pravidelnej starostlivosti

//Čisté okná sú aj otázkou pravidelnej starostlivosti

Čisté okná sú aj otázkou pravidelnej starostlivosti

Ako bez šmúh umyť oknoSprvu nám tá objednávka – sú to asi tri týždne dozadu – pripadala celkom obyčajná a v ničom nás neprekvapila. Zavolal dajaký mladší muž. Slušne a príjemným hlasom sa informoval, či sa naša upratovacia spoločnosť A SERVIS LIPKA, s.r.o., umývanie okien Košice, ujme jeho okien v obývačke. Má pocit, že by ich bolo treba vyčistiť a dať do poriadku.

Potiaľto išlo viac-menej o bežný, všedný telefonát, akých mávame vo firme celé desiatky. Keď sa však ten mladý pán rozhovoril o svojich predstavách bližšie a začal nám popisovať akutálnu situáciu v jasnejších kontúrach, karta sa nečakane obrátila.

Niežeby išlo o niečo dramatické alebo nezvyčajné. Podobné príbehy sa k našim ušiam občas dostanú. Prekvapilo nás skôr jeho suché, takmer nevýrazné konštatovanie, že nám volá kvôli jedinej veci. Je mu to síce ako dospelému chlapovi trápne, ale celkom presne netuší, ako sa umývajú okná v starom byte s vysokými stropmi.umývanie okien Bratislava pre firmy, rodinné domy

Pracujem v našej upratovacej firme…

Pracujem v našej upratovacej firme už roky, a preto dobre viem, že znalosti poniektorých mužov o domácich prácach sú v lepšom prípade slabé, ale často skôr žalostné. Najprv som teda volajúceho mladého pána priradil do takejto zvláštnej kategórie mužov. Koniec-koncov, každý z nás si zariaďuje veci podľa seba a robí to, čo vníma ako podstatné.

Čistenie okien BratislavaAvšak po jeho ďalších vetách som musel radikálne zmeniť svoj prvotný, trochu unáhlený názor. Ukázalo sa, že ten pán žil v tom byte už od útleho detstva s matkou celkom sám. Ja, ktorý mám okolo seba troch skvelých súrodencov a vlastnú rodinu si niečo také neviem dosť dobre predstaviť. Ale to sem vôbec nepatrí…

Na druhej strane mladík, či vtedy skôr chlapec, prejavoval výnimočné, učiteľmi vysoko hodnotené výtvarné nadanie, a tak jeho hrdá matka urobila všetko možné a nemožné, aby sa z jej jediného syna stal známy a oceňovaný výtvarník. Iste, bolo to zrejme poriadne tvrdé a ťažké pre oboch, no matky boli a sú iný vesmír.

A tak žena žila len pre neho a jeho nesporný talent. Syn dostával z jej strany dokonalý každodenný servis, takže sa venoval iba sebe a svojim umeleckým nápadom. Prirodzene, táto bublina v ňom posilnila aj mužské nectnosti. Jediné, čo ako-tak zvládal, bolo zaliatie nevyhnutnej kávy. Ako medzi riadkami zdôraznil, zvyšok mala v referáte mama.Umývanie výškových budov - Práce vo výškach

Nepatrí sa, a je navýsosť nevychované…

Nepatrí sa, a je navýsosť nevychované, komentovať niečo, čo sa týka osobného života iných, a preto som so záujmom počúval ďalej. Musím povedať, že ten muž hovoril prazvláštne ticho, a preto si to vyžadovalo z mojej strany o kus viac pozornosti. Klient je však v našej firme na prvom mieste a jeho želania spolu s ním.

Umývanie okien – Výškové práceKeď som krátko zapátral v pamäti začalo mi meno toho pána hovoriť niečo viac, a tak sa hlas v telefóne spojil so skutočným príbehom nadaného človeka. Pomerne rýchlo prišli úspechy, darilo sa mu, ale osobný život zrejme za veľa nestál. Mama pre neho vytvorila pohodlné, mäkké hniezdo, čím ho odbremenila od problémov všednosti. Umenie stálo nad všetkým.

Z jeho pohľadu sa s pribúdajúcim rokmi sa zopár vecí akosi zmenilo, no náš klient starnúcu, unavenú matku vnímal takmer neustále rovnako. Nakoniec a šokujúco, prišiel matkin nečakaný odchod, a on ostal sám. Jeho jediným vtedajším šťastím a nádejou bol blízky priateľ zo štúdií, ktorý ho, našťastie, videl inými očami a podal mu pomocnú ruku.

Aj vďaka nemu a jeho nezištnej pomoci sa mu ako-tak podarilo ustáť prvé samostatné a krušné mesiace v prázdnom, veľkom byte. Dostal tak novú šancu, aby si mohol začať naplno, a ktovie, možno po prvý raz uvedomovať, že všedný život bežných ľudí mieša trochu iné farby, aké ležia na jeho palete.

Za ten čas sa naučil kadečo a pochopil veľa…

Za ten čas sa naučil kadečo a pochopil veľa. A začal, ďaleko po tridsiatke, s odretými ušami fungovať sám, i keď to bolo – ako nám do telefónu trpko poznamenal – občas o držku. Dnes má vraj to najhoršie snáď za sebou. A čo je podstatné, byt bez matky už pre neho nepredstavuje nepriateľské územie, ktorému dokázal unikať len počas práce.Umývanie okien vo veľkých výškach

Prečo ale volám, páni, prehodil náš mladý klient tón aj myšlienkovú výhybku. Mám totiž na vás veľkú, veľkú prosbu, či mi vaša firma vyčistí, zhruba po dvoch rokoch, okná. Vlastne inak, veď už pred svojim konečným odchodom ich mama neumývala možno rok, takže to nebudú dva, ale dobré tri roky, čo sa okien nechytil vôbec nikto.

Aby ste ma presne pochopili. Možno by som to s pomocou božou dajako domrvil, no bývam v starom, secesnom byte. Okná sú vysoké sami o sebe, a tiež visia riadny kus nad chodníkom. Systém otvárania poznala dobre iba mama, a poviem za seba – nemám tušenie, čo s tým. Navyše mám práve rozpracovanú dajakú dôležitú robotu a dokatovať si pri umývaní okna prsty, to by ma poriadne zabrzdilo.

Pre úplnosť tu mám ešte jeden dôvod. Keď som hľadal firmu, ktorá by sa tejto práce ujala, narazil som na webe na kadekoho, nakoniec, viete sami, čo trh ponúka. Nemám však záujem vydať peniaze za polovičatú robotu dajakej agentúry, ktorá by mi asi poslala dvoch nadšených študentov. A tiež netúžim po niekom, kto robotu odbije a kvalita ho trápiť nebude.

Dobre, tie úvahy nie sú celkom z mojej hlavy…

Umývanie okien vo výškach pomocou horolezeckej technikyDobre, tie úvahy nie sú celkom z mojej hlavy, ale priateľ mi poradil, aby som si vybral práve vás, teda firmu A SERVIS LIPKA. U neho doma ste vraj dlhú dobu skoro členom rodiny a jeho žena na vás nedá dopustiť. Podľa jej slov, zvládnete na jednotku nielen ich okná, ale aj koberce, a navyše v tradičnej kvalite, ktorá sa s tou konkurečnou často ani nedá porovnať. Tak čo, idete do toho?

Odpoveď bola jasná. Prirodzene pane, bude to pre nás výzva. Nielen v podobe tých neznámych okien a ich poctivého kovania, ako hovoríte, ale zároveň radosti a cti, že ste si vybrali práve nás. Ak dovolíte, pokračoval som, máme tu po ruke niekoľko voľných termínov. Keby vám jeden u nich vyhovoval, radi sa u vás s kolegom prihlásime.

Dohode medzi našou firmou a mladým umelcom tak už nebránilo vôbec nič, a preto sme už o necelé dva dni mohli zhodnotiť vzhľad okien, ktoré na nás čakali. Pán mal absolútnu pravdu v tom, že zo štvrtého poschodia toho starého, priestranného a krásneho secesného domu, to bolo na chodník poriadny kus cesty. Majiteľ bytu, trpiaci závraťou, by si umývanie v takejto výške naisto celkom rád a rýchlo rozmyslel.

Nesporným faktom tiež bolo, že išlo o skutočne vysoké, dvojité okná s poctivým mosadzným kovaním a zvláštnym, aj keď vtipným systémom vetrania. Takže technicky menej zdatnému človeku, mohli tie dômyselné systémy robiť pri manipulácii občas problémy. Niet o čom, hovorí kolegovi, rozdeľme si robotu sa a ideme do toho.Umývanie okien a výškových budov

Sotva sme začali so samotným čistením…

Sotva sme začali so samotným čistením, ukázalo sa, že takmer všetky nižšie umiestnené okenné tabule sú na niektorých miestach dosť husto polepené akýmisi fóliami, či lepiacimi páskami. Na našu otázku nám majiteľ bytu s ťažkým srdcom vysvetlil, čo za tým bolo.

Umývanie okien aj vo výškachJeho unavená, starnúca mama totiž v posledných tyždňoch nesmierne rada do okien miestnosti lepila jeho skice, náčrtky nápadov a nedokončené, odložené obrázky. Údajne sa jej v tom jesennom, pošmúrnom čase zdalo, že to celý ich byt, a najmä rozľahlú obývačku, premení na malú, rodinnú galériu.

Namiesto umývania okien našim saponátom, sme tak obratom vzali do rúk ostré, spoľahlivé škrabky a začali plochu okien zbavovať nenápadných zbytkov pásky a lepidla. Treba jedným dychom poznamenať, či skôr zdôrazniť, že tieto pásky na vzduchu alebo v slnečnom svetle dosť podstatne zmenia svoje vlastnosti.

Kusy pásky potom rady praskajú, navyše začnú extrémne lepiť, takže ich už nie je možné odstrániť rýchlo a jednoducho. Samotné lepidlo navyše degraduje a po čase pripomína skôr neforemnú hmotu, ako lepivú, hladkú plochu. Skrátka, v takmto prípade sa treba pripraviť na trpezlivé a postupné čistenie škrabkou. Kúsok po kúsku, centimeter po centimetri.

A tak sme s kolegom začali okná…

A tak sme s kolegom začali okná zbavovať útržkov pásky a jej lepivej časti. Pri tejto práci sa treba sústrediť, a to nielen kvôli bezpečnosti vlastných prstov, ale aj preto, aby ste nepoškriabali rám okna, či nebodaj samotné sklo. Pri neopatrnej manipulácii môže ostrie škrabky výrazne viditeľne poškodiť akékoľvek citlivé miesto.spôsob ako umyť okná

Preto treba byť v každom okamihu tejto práce sústredený, systematický a precízny. Potom je to už len otázka času a okno býva pripravené na umývanie, ktoré som už spomínal. Túto fázu spoločnosť A SERVIS LIPKA realizuje s výdatnou pomocu overenej zmesi teplej vody a špeciálneho chemického prípravku.

V našej firme dostal tento dlhoročný pomocník takmer rodinné meno – rozmyvák. Vďaka nemu a jeho sile okná našich zákaznikov spoľahlivo zbavíme všetkých nečistôt, špiny, nánosov peľu, smogu, ale aj zbytkov mastnoty a odtlačkov prstov.

Treba taktiež povedať, že táto fáza umývania vo firme A SERVIS LIPKA platí nielen pre sklené tabule, ale našim rozmyvákom vždy dokonale ošetríme a vymyjeme aj rámy okien, vrátane parapetných dosiek a málo prístupných miest. To považujeme v našej spoločnosti za podstatné a nespochybniteľné.

Dobre vieme, že špina a prach…

Ako umyť okná po stavbárochDobre vieme, že špina a prach si nájdu miesto všade. Z nášho pohľadu potom nie je nič zahanbujúcejšie, ak by zákazník po našom odchode nechtiac odhalil skryté miesto, kde leží niekoľkomesačná špina. V takom okamihu padá hanba len na našu hlavu. Čo však býva ešte horšie, získať späť dôveru sklamaného klienta nebýva vôbec jednoduché.

Takže sme aj v tomto prípade venovali práci s rozmyvákom maximálnu pozornosť a robili všetko preto, aby náš klient dostal špičkovú kvalitu. Je pravda, že tie staré a vysoké, dvojité okná nám dali trochu zabrať, keďže ich dostupnosť nebola práve ideálna, ale poradili sme si ako zvyčajne a bez väčších problémov.

Keď nám s kolegom bolo jasné, že osvedčený „rozmyvák“ zase raz splnil svoju úlohu na výbornú, prišla na rad stierka s flexibilnou gumovou lištou. Zdalo by sa, že ide len o bežný pracovný medzikrok, ale stierkou zbavujeme okná zvyšnej vlhkosti a vody po umývaní, čím pre konečný, výborný výsledok urobíme veľa.

Tento krok je pre náš ďalší postup veľmi dôležitý aj z pohľadu technológie. Naväzujúci krok totiž vyžaduje, aby ostali sklo a celá konštrukcia okna dokonale suché, inak by správne nezafungovalo leštenie. Určite k poriadnemu vysušeniu vždy prispeje aj dajaký ten kratší „oddychový čas,“ počas ktorého sa môžeme pripraviť na finále.

Leštenie predstavuje kľúčovú časť…

Leštenie predstavuje kľúčovú časť celej našej čistiacej metódy. Hneď skraja treba jasne zdôrazniť, že spoločnosť A SERVIS LIPKA nepoužíva na tento účel žiadne chemické leštidlá, tobôž tie, ktoré bývajú voľne dostupné na trhu. Chémia je síce fajn pomocníkom a bežné umývanie okien v domácnosti s ňou už počíta, ale na profesionálny výsledok nestačí.Zimné záhrady, skleníky, okná-umývanie, čistenie

V našej dlhoročnej praxi sa preto spoliehame na – praxou overený a roky fungujúci – systém tzv. leštenia na sucho. Jeho podstatu tvoria len dve, chcelo by sa povedať, vcelku banálne veci: sila ľudských svalov a suchá, čistá bavlnená textília. No, ale ako vidno, niekedy si kvalita vystačí len s tým základným.

Umývanie výloh, odstraňovanie fólií a polepovVšetko ostatné je potom už skôr o trpezlivosti a precíznosti vyškolených a skúsených zamestnancov A SERVIS LIPKA. Prirodzene, že tento spôsob leštenia naša firma nevyužíva len z čirej snahy o akési technologické odlíšenie alebo pre neodbytný pocitu, že chemické leštidlo škodí životnému prostrediu.

Dobré dôvody tejto voľby sa totiž dajú ľahko zdokumenovať. Okná vyleštené holou, ale skúsenou rukou a čistou bavlnenou textíliou, vydržia krásne čisté a lesklé podstatne dlhšie ako tie, ktoré k finálnemu lesku priviedla marektingovo známa a parfémom doladená kozmetika. Skutočnou príčinou je skutočnosť, pre laika takmer neuveriteľná.

Chémia síce každé okno šikovne vyleští…

Chémia síce každé okno šikovne vyleští, no zároveň po sebe zanecháva nenápadný mikrofilm. Ktorý sa začne veľmi rýchlo chovať takmer ako lepidlo, či dobre známa mucholapka. Na nej sa potom začnú zachytávať nové nečistoty, prach, čiastočky smogu alebo peľ. Prirodzene, klient o tomto procese nemá najmenšie tušenie. Špinavé okná preto, celkom logicky, prisudzuje bežnej prevádzke v miestnosti a okolitým vplyvom počasia.

Takže ani netrvá dlho a umyté okná po krátkom čase vyzerajú presne tak, ako keď ich bolo treba vyčistiť. Naša metóda suchého čistenia všetky tieto riziká spoľahlivo eliminuje. Zákazník firmy A SERVIS LIPKA sa preto môže spoľahnúť na overené suché leštenie. Čím ušetrí budúce náklady za ďalšie predčasné čistenie svojich okien.umývanie okien vo výškach cena

Mladý muž mal z výsledku našej práce očividne dobrý pocit, aj keď sa mu pri slovách o jeho matke opäť trochu lámal hlas. Dokonca sme si spoločne našli kúsok času a ukázali mu, ako si nabudúce poradí s otváraním, zatváraním a vetraním okien, keďže mosadzné kovanie aj systém boli naozaj veľmi dômyslené.

Už pri našom odchode sa nám mladý muž ešte raz srdečne poďakoval a naznačil, že meno firmy A SERVIS LIPKA si v žiadnom prípade nenechá pre seba. Rád nás bude odkazovať a odporúčať všetkým, ktorí kvalitné a profesionálne služby môžu potrebovať. V prvom rade to bude on sám, lebo jeho okná si zaslúžia vždy to najlepšie.

Napísal/a | 2017-11-14T21:58:05+00:00 jún 12th, 2017|umývanie okien|0 Komentárov

Napíšte komentár