Koberec a červená repa – postrach pre každú domácnosť

//Koberec a červená repa – postrach pre každú domácnosť

Koberec a červená repa – postrach pre každú domácnosť

V bežnej domácnosti sa pritrafí naozaj všeličo. Z času na čas ide o situácie, na ktoré sa spomínať v dobrom nebude, aj keď po rokoch zákonite vyblednú. Nedávno do našej upratovacej firmy A SERVIS LIPKA, s.r.o., čistenie kobercov Košice, zavolala mladá žena. Podľa hlasu energická, ale celkovo pôsobila sympaticky a otvorene. Samozrejme, že v prvom rade potrebovala pomôcť s kobercom, no zároveň bolo cítiť, že sa chce, tak trochu, aj vyrozprávať.Tepovanie sedačiek a gaučov

Jej hlavným problémom bol nechvalne známy, často takmer tragikomický vzťah medzi kobercom a červenou repou. Prirodzene, že chúďa repa v tom bola opäť celkom nevinne. Nositeľom malej domácej katastrofy bol v tomto prípade jej syn a jeho kamarát. Pravdu povediac, chápali sme ju veľmi dobre, lebo mať cviklu nepekne vyskladanú na koberci je okamih, ktorý na pokoji nikomu nepridá.

Samotná historka…

Samotná historka, či – jej prvá kapitola – bola viac-menej banálna. Chalan prišiel domov zo školy s kamarátom. Byt bol prázdny, keďže rodičia ešte z práce neprišli. Puberta je pre každého chlapca vekom všeličoho, ale takmer neustály vlčí hlad, zaujíma v tomto období jedno z popredných miest. Mládenec zohrial obed aj kamošovi, a keďže v telke bežal hokej, zasadli obaja hladoši do obývačky.

Už po prvých sustách chlapca napadlo, žeby sa hodila aj červená repa, takže po ňu zabehol. Skvelý a zdravý nápad, no s fatálnou chybou v realizácii. Náš fešák totiž repu neotvoril v kuchyni, ale zaniesol ju rovno do obývačky. S jedným okom na obrazovke a s minimálnym sústredením nastalo pre koberec krvavé popoludnie.Škvrny na koberci - Ako vyčistiť

Zavárací pohár sa mu na hladkej doske stola podkĺzol a časť chutnej, no nekompromisne farbiacej zeleniny, skončila na koberci. Asi nebude treba príliš košato popisovať, čo sa začalo diať. Chlapci v zlomku sekundy zabudli na hokej, obed aj repu. Snažili sa zachrániť nielen koberec, matkino zdravie, ale najmä samých seba.

Bez dlhých rečí…

Tipy a triky na čistenie kobercovBez dlhých rečí treba priznať, že s tou mega škvrnou veľa urobiť nemohli. Ako-tak sa im horúčkovitým čistením podarilo zmeniť jej tmavú farbu na svetlejšiu, ale to bolo zhruba všetko. Keďže mládenec časom doma osamel, začal sa sústreďovať na psychohygienu a spôsob, ako tú hrôzu obhájiť pred matkou. Tá v podobných prípadoch pripomínala rútiaci sa vagón, ktorý zastaví len ona sama, pravda, ak to uzná za vhodné.

Bolo jasné, že naša nahnevaná klientka nemá najmenší dôvod popisovať svoju bezprostrednú reakciu po návrate domov, keď celkom stačilo pár slov, ktoré vyslovila – bola to pre mňa čistá hrôza. Ako profíci sme celkom presne vedeli, čo červená repa s kobercom dokáže, takže viac nám ani treba nebolo.Škvrny na koberci a ich odstraňovanie

Mladá žena to však v tej chvíli hrôzy nevzdala a snažila sa tie fľaky vyčistiť sama. Očakávaný úspech sa nedostavil, i keď – ako sama zdôraznila – venovala tomu dosť času i námahy. V stave skleslosti preto zavolala priateľke, či by nemala po ruke dajaký recept, kontakt alebo radu. Dozvedela sa, že by sa hádam vyplatilo skúsiť systém parného čistenia. Kamarátka údajne mala s parou iba dobré skúsenosti, takže stratiť nebolo čo.

Naša klientka vraj nechala odporúčaniami iných často inšpirovať, takže presvedčivé slová a skúsenosti jej dobrej priateľky ju pomerne rýchlo presvedčili. Stačí teda nájsť firmu, ktorá čistí koberce parou a nechať ho v ich opatere. Na druhej strane, chcela mať ten problém čím skôr z krku, a najmä z oči, takže konala veľmi rýchlo.

Ako nám sama povedala…

Čistiace prostriedky na koberce a čalúnenieAko nám sama povedala, rada sa pri prácach odborného charakteru bezvýhradne zveruje do opatery profíkom, lebo vyznáva jednoduchú poučku, že každý z nás vie niečo lepšie, ako ten druhý. Prečo teda venovať energiu a myšlienky domáckym pokusom, ktoré často prinesú iba čiastkový úspech, ak tú prácu zvládne odborník za polovicu času a s polovičnou námahou?

Na dôvažok, firma s parným čistením nebola zbytočne predražená, zaručili sa jej za dobrý výsledok a ponúkli i prijateľný termín. Dohodnutá firma dané slovo dodržala a v určený čas sa kobercu poznačenému červenou repou postavila rovno čelom. Páni z firmy pracovali so špeciálnou technikou a zdalo sa, že je len otázkou času, kedy so škvrnami úspešne poradia.

Základom tohoto spôsobu čistenia je parný čistič, kde prebieha premena studenej vody na horúcu, účinnú paru s teplotou až 140 stupňov. Pani s úsmevom doložila, ako ju prekvapilo spojenie – suchá para. Pracovníci čistiacej firmy jej totiž hovorili o tom, že ak para vzniká z malého množstva vody, označuje sa ako suchá.

Ľudia z tej firmy zdôrazňovali…

Ľudia z tej firmy zdôrazňovali, že suchá para je veľmi účinná, zároveň šetrná a tie fľaky z červenej repy naisto zvládne. Takáto para vraj koberec zbytočne nepremočí, iba zvlhčí a svoju robotu urobí na jednotku. Parný čistič bol tak pre koberec aj celú domácnosť nádejou, že ešte v ten deň získa obývačka svoj pôvodný vzhľad späť.

Keď firma pracujúca so silou suchej pary skončila, pokračovala naša klientka, nadobudla pani pocit, že tmavé škvrny konečne zmizli. Žiaľ, stačilo len zopár hodín a všetko bolo znovu inak. Treba však uznať, že to najhoršie sa koberca stratilo, ale obrysy a jemne ružové zafarbenie, ako pripomienka pôvodného znečistenia, bolo neustále vidieť.Čistenie, tepovanie koberca s dlhým vlasom

Chápeme vaše rozčarovanie…

Chápeme vaše rozčarovanie vážená pani, ale jestvujú aj oveľa účinnejšie metódy, ktoré by vám mohli účinne pomôcť. Naša upratovacia spoločnosť A SERVIS LIPKA vás veľmi rada presvedčí, že systém hĺbkového strojového čistenia medzi ne nesporne patrí. Klientka nás ale prekvapila novou myšlienkou, ktorú sme tak trochu nečakali.

Veľmi dobrá priateľka jej vraj poradila, že iná – obecne uznávaná – tzv. extrakčná metóda bude nielen podstatne lacnejšia a ku kobercu šetrnejšia. Veď ten spôsob pozná takmer každá domácnosť, keďže vlastne ide len o technicky zdokonalené, zmodernizované tepovanie. Mala by preto zvoliť takéto, generáciam overené čistenie, lebo istota je istota.

Firma A SERVIS LIPKA vyznávala a vyznáva myšlienku, že na prvom mieste stojí klient, takže iba jeho rozhodnutie sa počíta a platí. Na druhej strane, jediným a najlepším spôsobom, ako zákazníka presvedčiť o výnimočnosti našej čistiacej metódy, je kvalita odvedenej práce a dokonalý zákaznícky servis – od prvého až po posledný okamih zadanej objednávky.

Aj preto som sa rozhodol, že našej novej klientke nestranne a odborne vysvetlím princípy oboch systémov čistenia kobercov a nechám na jej posúdení, pre ktorú metódu sa napokon rozhodne. Myslím, že takýto prístup je férovy, správny a čestný, tým skôr, že naša spoločnosť si váži všetky formy konkurencie aj každého zákazníka.

Pani s mojim návrhom jednoznačne súhlasila…

Ako vytepovať koberce s dlhým vlasom?Pani s mojim návrhom jednoznačne súhlasila, a tak som na úvod začal s vysvetľovaním extrakčnej metódy čistenia. V istom smere mala priateľka našej klientky pravdu, keď túto metódu označila slovom tepovanie. Medzi verejnosťou je tento prístup dostatočne známy, vcelku obľúbený a ešte stále považovaný za systém, ktorý sa s ošetrením koberca spája takmer automaticky.

Základným prvkom dnes používanej extrakčnej metódy je tepovač, odborne označovaný ako extraktor. Pre úspech tohoto postupu sa odporúča najprv dobre povysávať a zbaviť celý koberec prachu. Vďaka tepovaču-extraktoru, teplej vode a účinnej chemickej látke sa do materiálu koberca potom zapracuje hustá, aktívna pena. Jej úloha je jasná. Uvoľniť zo štruktúry koberca nečistoty a naštartovať chemický proces čistenia.

Po uplynutí vymedzeného času nastupuje ďalšia fáza procesu, ktorou je vysávanie. Moderné extraktory zväčša disponujú i režimom sania, takže ich obsluhe stačí zariadenie prepnúť a koberec povysávať. Plocha sa tak zbaví nielen peny, ale aj zachytených nečistôt. Potom ostáva iba finále, čo takmer pravidelne býva sušenie koberca. Táto časť celého procesu môže však, v závislosti od konkrétnych podmienok, trvať od trochu až do deviatich hodín.

Je teda vidno, že extrakčná metóda…

Je teda vidno, že extrakčná metóda je technologicky jednoduchý, vcelku účinný a medzi ľudmi osvedčený systém čistenia. Môžem dodať, že tieto slová predstavujú nielen môj osobný názor, ale sú aj postojom firmy A SERVIS LIPKA ku svojej najbližšej konkurencii. Aha, pridala sa k mojim slovám klientka, takže kamoška mala vlastne pravdu, nie? No, v niečom pravdu mala, ale iné veci treba uviesť na pravú mieru, zhrnul som.Ručné čistenie, tepovanie sedačiek a gaučov

Pre úplnosť by sme mali v tejto chvíli doplniť, že komplexnejší pohľad na proces extrakčného čistenia prináša tiež niekoľko zásadných otáznikov, ktoré k téme patria. Predovšetkým ide o nadmernú vlhkosť a prítomnosť vody v koberci, a to hneď po samotnom vyčistení plochy.

Samotná technológia, práca tepovača a výkon vysávača sú príčinou toho, že jediný spôsob ako sa vody zbaviť je, že koberec ponecháme prirodzene vysušiť. To znamená, že zákazník by nemal po takto ošetrenom koberci veľmi chodiť, nijako ho nezaťažovať, ale snažiť sa o to, aby pomaly a rovnomerne uschol. A to je, ako iste sama uznáte, pomerne nevítaný a nečakaný hendikep, doplnil som svoje myšlienky.

Čakať v premenlivej domácnosti…

Čakať v premenlivej domácnosti dlhé hodiny na to, kým nám plocha uschne, predsa nemôžeme považovať za komfortné a v dnešnej dobe, ani za efektívne riešenie. Naviac, tento systém má i ďalšie mínus. Veľa vody, saponát a tepovač síce z koberca uvoľnia špinu, ale „nedostatočný výkon chémie a strojov,“ nezvládne úlohu na sto percent.

Aký je výsledok? Často sa po vysušení na ploche koberca objavia nepekné, takpovediac, druhotné škvrny, ktoré majú svoj pôvod práve v nedstatočnom a technologicky nedokonalom odstránení všetkých nazbieraných nečistôt. Vina tak nepadá na klienta, ani firmu, ktorá preň pracovala, ale je súčasťou extrakčnej metódy.

Dovolím si povedať, že ide o ďalší, pomerne nepríjemný nedostatok extrakčného čistenia. Ak budeme objektívni, môžeme záverom konštatovať nasledovné. Tepovanie je dnes už morálne zastaraná a málo účinná metóda čistenia, ktorá nemože zákazníka uspokojiť, a to ani svojou kvalitou, výsledkom, ba ani hygienickou úrovňou vytepovaného koberca.

Dobre, ako sa teda ukazuje, extrakčné čistenie už dnes nie je veľmi v kurze. Ako ale pracuje spoločnosť A SERVIS LIPLKA, položila mi priamu otázku naša zákazníčka. Čo mi vlastne ponúkate namiesto tradičného, aj keď zmodernizovaného tepovania? Aké sú výhody a prednosti tohoto spôsobu ošetrenia koberca?

Fajn, prejdime priamo k veci…

hĺbkové tepovanie kobercov, čistenie sedačiekFajn, prejdime priamo k veci, nadviazal som na jej výzvu. Naša firma pracuje pre svojich zákazníkov metódou hĺbkového strojového čistenia, ktoré si na slovenskom trhu už získalo výborné meno a klienti jeho kvality čoraz viac akceptujú. Dokonca si trúfnem povedať, že spoločnosť A SERVIS LIPKA patrí v oblasti upratovacích služieb k lídrom celého trhu.

Štruktúru metódy hĺbkového strojového čistenia by sme mohli v našom prípade rozdeliť zhruba na tri, vzájomne prepojené prvky – dokonale vyladená technika, špičková čistiaca kozmentika a perfektne vyškolený tím profesionálov. Táto trojica je medzi sebou úzko a nerozlučne prepojená, takže číslo tri zohráva aj v našej firme, tak ako v každej rozprávke s dobrým koncom, podstatnú a nezastupiteľnú úlohu.

Základ tvorí výkonný kotúčový stroj s rotačnými kartáčmi, ktorý pomáha do hĺbky koberca aplikovať unikátnu chemickú látku od nemeckej firmy Bosch RTS. Jej výnimočné zloženie dokáže z koberca uvoľniť nielen špinu a zašlé nečistoty, ale zároveň odstraňuje zdraviu škodlivé alergény, roztoče a iné mikroorganizmy.

Z tohoto faktu potom logicky vyplýva i ďalšia zásadná informácia. Hĺbková strojová metóda dokáže koberec nielen spoľahlivo vyčistiť, ale ho aj celkovo vydezinfikuje. Klientovi tak na konci našej práce odovzdávame hygienicky čistý, voňavý a po každej stránke svieži koberec. Pri všetkej skromnosti – konkurencia takto perfektne vyladený a precízny systém čistenia zákazníkovi ponúknuť nemôže.

Len čo skončí práca kotúčového stroja…

Len čo skončí práca kotúčového stroja a chémie, prichádza na rad vysávanie. Nejde však o ten tuctový a každému z nás dobre známy proces, spojený so sobotňajším upratovaním. Vysávač, ktorý A SERVIS LIPKA používa je trojmotorový, extrémne silný stroj, ktorý so sebou „stiahne“ znečistenú penu, roztoče, alergény, ale aj prebytočnú vlhkosť a vodu.

Po tejto druhej fáze je koberec krásne čistý, voňavý a svieži. Navyše už takmer aj celkom suchý, takže zákazník ho môže v pohode ihneď používať. To je, na rozdiel od iných metód, výhoda, čo stojí za zamyslenie a úvahu.

Pani sa po týchto mojich slovách rozhodovala už veľmi rýchlo. Dohodli sa podmienky, termín a rozsah práce a o pár dní sme stáli v obývačke jeho domácnosti. Treba priznať, že koberec dostal od agresívnej červenej repy poriadne zabrať, takže sme napli všetky sily, aby sme ho tých stôp a fľakov zbavili.

Asi je zbytočné zdôrazňovať, že naša spoľahlivá a rokmi praxe preverená metóda zase v ničom nesklamala. Zhruba po hodine sme mali zaslúžený fajront a koberec opäť zažiaril pôvodným vzhľadom. Domáca pani bola viditeľne nadšená, keďže nepekné pamiatky po červenej repe zmizli tak rýchlo, ako ich na koberci zariadil jej neopatrný syn.

Na konci tejto zákazky sme teda boli zase raz vyznamenaní dobrým pocitom, že firma A SERVIS LIPKA dokáže splniť dané slovo bezozbytku. Zákazník – aj napriek prvotnému stresu – dostal to, čo od nás právom očakával, lebo služby, ktoré už dlhé roky poskytujeme vnímame ako záväzok spojený s dôverou, ktorú nemáme právo sklamať.

Napísal/a | 2017-11-14T21:05:44+00:00 máj 30th, 2017|strojové čistenie kobercov|0 Komentárov

Napíšte komentár